Fico, pop music a štatisti.

Autor: Peter Graus | 18.4.2015 o 1:32 | Karma článku: 11,86 | Prečítané:  6027x

Neriešme Fica. Fico má svoje prieskumy a svoj Váhostav. Hľadajme príčinu. Príčinou je neúcta.

Začnem okľukou. Keď som mal 18 a nevzali ma na právo, skončil som v barovej kapele obklopený o generáciu staršími muzikantami. Kapelník  mi povedal: “Vieš aký je rozdiel medzi tým, keď vidí mama a jej dieťa v telke M.Jacksona v USA a na Slovensku? USA mama povie: “Keď budeš celý život tvrdo makať, mohol by si byť úspešný ako tento ujo!”

Slovenská mama povie: “Vypni tú opicu, to sa nedá počúvať!”

A tam je to celé. Máme to v génoch. Česi majú “Co Čech to muzikant ”, my máme “Cigán hraj!”.

S touto diagnózou žije každý slovenský muzikant. S touto diagnózou poslucháča žije slovenské radio.  Síce by chcel “viac slovenskej hudby” ale všetka je zlá, lebo je naša.

Minulý rok som s kolegami produkoval TV show The Voice v Rumunsku.  40% domácej tvorby zo zákona v rádiách, hrajú ešte viac.  Domáci mi s hrdosťou púšťali miestne kapely a pýtali sa na našu hudbu. A ja som hovoril “čo ja viem, neviem…”. Je to tak. Máme to v génoch.

A teraz k tomu, čo sa stalo. Žiadny muzikant nemá blízko k štátom nariadeným pravidlám. Muzikanti ich porušujú. Alebo o tom aspoň spievajú. To, čo sa stalo nie je o zištnej láske k Ficovi, nepoznám nikoho z branže, komu je blízky. Všetci, ktorí do toho išli vedia, že budú terčom posmechu a vedia, že sebe nepomôžu. To, čo sa stalo, je akt niekoho, kto nemá čo stratiť.

Kde sa to zlomilo? 10 rokov som robil v komerčnom rádiu. Boli sme presvedčení, že máme svoj formát a budeme hrať to, za čo sa postavíme. Ako prví sme zahrali J.Kirschner, Polemic, Paru, Pehu, IMT... Bolo ťažké a trápne vysvetľovať intepretom, ktorých sme hrať nechceli, že sa podľa nás do nášho rádia nehodia. A robili sme chyby. Ale vysvetľovali sme.

Dnes sa chyby nerobia. Dnes sa robí štatistika. A funguje. Dramaturgov nahradili štatisti. Akurát štatisti dostali pocit, že hudbe rozumejú. A odpovede muzikantom, z ktorých niektorí nemajú problém vypredať športové haly sa so sebavedomím štatistov tiež menili. Nasledovné riadky sú citáty.

  • neprešli ste prieskumom
  • vaša skladba sa nám páči aj sa hodí do formátu, ale nemáme priestor
  • vaša pesnička je pekná. ale je veľa pekných pesničiek
  • dajte mi dôvod, aby ma vaša pesnička zaujímala
  • slovenský poslucháč nechce počuť slovenskú hudbu
  • môžme sr*ť slovenské kapely
  • jeb*ť celú slovenskú pop music

Tam niekde sa to zlomilo.

„Jeb*ť rádia. Nech to majú zákonom...“

Je to o úcte. Úcte k ľuďom s talentom. Úcte k súkromnému vlastníctvu a podnikaniu. Úcte ku kumštu. Začnime znovu s tým, že sa k nej vrátime.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?