Fico, pop music a štatisti.

Autor: Peter Graus | 18.4.2015 o 1:32 | Karma článku: 11,86 | Prečítané:  6072x

Neriešme Fica. Fico má svoje prieskumy a svoj Váhostav. Hľadajme príčinu. Príčinou je neúcta.

Začnem okľukou. Keď som mal 18 a nevzali ma na právo, skončil som v barovej kapele obklopený o generáciu staršími muzikantami. Kapelník  mi povedal: “Vieš aký je rozdiel medzi tým, keď vidí mama a jej dieťa v telke M.Jacksona v USA a na Slovensku? USA mama povie: “Keď budeš celý život tvrdo makať, mohol by si byť úspešný ako tento ujo!”

Slovenská mama povie: “Vypni tú opicu, to sa nedá počúvať!”

A tam je to celé. Máme to v génoch. Česi majú “Co Čech to muzikant ”, my máme “Cigán hraj!”.

S touto diagnózou žije každý slovenský muzikant. S touto diagnózou poslucháča žije slovenské radio.  Síce by chcel “viac slovenskej hudby” ale všetka je zlá, lebo je naša.

Minulý rok som s kolegami produkoval TV show The Voice v Rumunsku.  40% domácej tvorby zo zákona v rádiách, hrajú ešte viac.  Domáci mi s hrdosťou púšťali miestne kapely a pýtali sa na našu hudbu. A ja som hovoril “čo ja viem, neviem…”. Je to tak. Máme to v génoch.

A teraz k tomu, čo sa stalo. Žiadny muzikant nemá blízko k štátom nariadeným pravidlám. Muzikanti ich porušujú. Alebo o tom aspoň spievajú. To, čo sa stalo nie je o zištnej láske k Ficovi, nepoznám nikoho z branže, komu je blízky. Všetci, ktorí do toho išli vedia, že budú terčom posmechu a vedia, že sebe nepomôžu. To, čo sa stalo, je akt niekoho, kto nemá čo stratiť.

Kde sa to zlomilo? 10 rokov som robil v komerčnom rádiu. Boli sme presvedčení, že máme svoj formát a budeme hrať to, za čo sa postavíme. Ako prví sme zahrali J.Kirschner, Polemic, Paru, Pehu, IMT... Bolo ťažké a trápne vysvetľovať intepretom, ktorých sme hrať nechceli, že sa podľa nás do nášho rádia nehodia. A robili sme chyby. Ale vysvetľovali sme.

Dnes sa chyby nerobia. Dnes sa robí štatistika. A funguje. Dramaturgov nahradili štatisti. Akurát štatisti dostali pocit, že hudbe rozumejú. A odpovede muzikantom, z ktorých niektorí nemajú problém vypredať športové haly sa so sebavedomím štatistov tiež menili. Nasledovné riadky sú citáty.

  • neprešli ste prieskumom
  • vaša skladba sa nám páči aj sa hodí do formátu, ale nemáme priestor
  • vaša pesnička je pekná. ale je veľa pekných pesničiek
  • dajte mi dôvod, aby ma vaša pesnička zaujímala
  • slovenský poslucháč nechce počuť slovenskú hudbu
  • môžme sr*ť slovenské kapely
  • jeb*ť celú slovenskú pop music

Tam niekde sa to zlomilo.

„Jeb*ť rádia. Nech to majú zákonom...“

Je to o úcte. Úcte k ľuďom s talentom. Úcte k súkromnému vlastníctvu a podnikaniu. Úcte ku kumštu. Začnime znovu s tým, že sa k nej vrátime.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zatmenie Slnka z paluby lietadla, pozrite si najkrajšie zábery

Milióny Američanov sledovali zatmenie Slnka.


Už ste čítali?